Katıldığı ihalelerden 2 milyon ABD Doları aldığı ortaya çıktı.

Bolu Belediyesi’nde yapılan 21F ihalelerini eleştiren AK Parti Belediye Meclisi Üyesi Bülent Oturak’ın 2006 – 2018 yılları arasında Bolu Belediyesi’nde katıldığı ihalelerden 2 milyon ABD Doları aldığı ortaya çıktı.

Sinirleri bozulan Oturak, konuyu değiştirerek, Tanju Özcan’ı gaspçılıkla suçladı.

https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=476&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FBoluGundemGazetesi%2Fvideos%2F686274692636589%2F&show_text=false&width=380&t=0

21F (davet usulü) ihaleleri Bolu Belediyesi Meclisi Mart ayı 2. oturumunda da gündeme geldi. 2011 Kasım seçimlerinde AK Parti Bolu Milletvekili aday adayı olan, AK Parti Belediye Meclis üyesi Bülent Oturak’ın, aralarında kendi eleştirdiği 21F ihalelerinin de bulunduğu 59 ihaleden 5 milyon 339 bin TL aldığını belgelerle ortaya koyan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Bülent Bey’in 2 şirketi üzerine doğrudan temin olarak yapılmış çok sayıda alım var. 2006 – 2018 yıllarında Bülent Bey’e ödenen para bugünkü kur ile 28 milyon 666 bin TL ediyor. Dolayısıyla Bülent Bey’in canının neden bu kadar yandığını ve üzüldüğünü bu rakamları görünce anladım” şeklinde konuştu.

BAZEN 3 GÜN ARAYLA DOĞRUDAN TEMİN ALINMIŞ

21F yapılıp ihaleyi Bülent Bey alınca sorun olmuyor da, 21F ihalesini başkası alınca o zaman neden sorun oluyor?

Bülent Bey’in ben asıl rahatsızlığını anladım. Bülent Bey belediye meclis üyesi olmadan önce belediyemize toplam 5 milyon 339 bin Tl’lik doğrudan temin, açık ihale ve 21F (davet usulü ihale) olarak mal satışı gerçekleştirmiş. Bu ihalelerde o kadar çok doğrudan temin yapılmış ki. Bülent Bey’in karşı çıktığı 21F ile Bülent Bey’den mal alımı yapılmış.

Doğrudan temin ve 21F’in limiti bütçenin %10’udur. Benim dönemimde %3 ile %4’ü kullanıldı. Eski dönemde %9 – %10 hatta bazen %11’leri bulduğu dönemlerde olmuş. Eleştiriyorsunuz ama eleştirdiğiniz alış yöntemlerini siz de kullanmışsınız. Size verilmiş o işler. Bazen 3 gün arayla doğrudan temin alınmış. 59 tane ihaleyi bu şekilde tespit edebildim.

ARŞİV YANGINI GÖNDERMESİ

Bülent Oturak’ın firmalarına ait sadece 59 ihale belgesini bulduğunu belirten Bolu Belediye Başkanı Özcan, “daha fazla belge olabilir. Belki arşivin azizliğine uğramıştır. Hani yangında ne oldu diye soruyoruz ya” ifadelerine yer verdi. Oturak bunun üzerine 59 ihalenin dökümünü çıkarıp altına birlikte imza atalım teklifinde bulundu.

OTURAK KONUYU DEĞİŞTİRDİ

Tanju Özcan’ın açıklamalarının ardından sinirlenen ve konuşmakta zorluk çeken Oturak konuyu değiştirerek 15 Mart 2019 tarihinde Bolu Belediyesi’nde girdiği ihaleyi gündeme getirdi.

İçinde İstanbul ve Ankara’dan 7 firmanın katıldığı ihaleyi kazandığını belirten Oturak, “sanki ihaleler bana sunulmuş. Çatır çatır hak ederek aldığım ihaleler. Bu ihaleyi almışsınız diye tebrik edeceğinize beni karalıyorsunuz. Tanju Bey son kazandığım ihaleye ödeme yapmayın demiş. %20 indirim istiyoruz dediler.

TANJU ÖZCAN HELAL KAZANCIMIZI GASPETMİŞTİR

Tanju Bey helal kazancımıza, zorla bizden yardım almak suretiyle 200 bin TL’mizi gasp etmiştir. Buradan gerekli yerlere suç duyurusunda bulunuyorum.

NASIL ÇATIR ÇATIR ALDIN?

Bülent Oturak’ın sözlerine yanıt veren Özcan, “doğrudan temini nasıl çatır çatır aldın? O usulde de mi rekabet var? Konu 21F’le nasıl ihale yaparsınız değil miydi? 21F ihaleyi sorgulayacaksın, sonra senin de 21F üzerinden ihalelere katıldığını ve aldığını göreceksin. Ben canının neden yandığını anlıyorum. Keşke dışarda kalsaydın. Belediyenin ihalelerine girseydin çatır çatırda alsaydın.

21F’İ ELEŞTİRİYORSAN 21F’DEN İŞ ALMAMIŞ OLACAKSIN

Velev ki böyle bir şey oldu sana bağış yap dediler. O zaman neden zorla benden bağış istiyorlar diye savcılığa gitmedin. 3 yıl sonra ben sorunca mı bunu söylüyorsun? Bağış gönüllülük esasıyla yapılır. Naim Bey de bağış yapmak ister misiniz diye sormuş sizde evet demişsinizdir. Aradan 3 yıl geçmiş. Arkadaş diyor ki zorla bağış alındı. Hadi oradan canım hadi oradan!.

Belediye Meclis Üyesi Oturak’ın Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz döneminde 30 milyon liralık ihale aldığının ortaya çıkması akıllara bu ne kadar namuslu adam sorusunu getirdi.

Belediyede ihaleler adrese teslim mi yapılıyor?

       Belediyede ihaleler adrese teslim mi yapılıyor?

       AK Parti’li Bolu Belediye Meclis üyesi Bülent Oturak, kişisel verilerin korunması için belediye tarafından açılan ihalenin davet usulü yapılmasına ve uzman firmaların davet edilmemesine tepki gösterdi. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ise “İhalede usulsüzlük var diyorsan, bu ihaleye fesat karıştırılmış diyorsan git savcılığa şikayette bulun” dedi.

Bolu Belediye Meclisi’nin Mart ayı ilk oturumunda ihale gerginliği yaşandı. Meclis toplantısında konuşan AK Parti’li Bülent Oturak, Bolu Belediyesi tarafından yapılan kişisel verilerin korunmasına ilişkin ihalenin yapılış şekline tepki göstererek ihaleye giren iki firmanın da yetersiz olduğuna dikkat çekti.

İhalenin davet usulü yapıldığını ve ihale öncesi araştırılan üç uzman firmanın da davet edilmediğini hatırlatan AK Parti’li Oturak, “Açık ihale yapılmamış. Neden açık ihale yapılmadığını sordum, ‘Kişisel veriler önemli bir konu, herhangi bir firmanın da bizim kişisel verilerimize ulaşmasını tasvip etmiyoruz, dolayısıyla biz bunu davet usulü yaptık’ dediler. Bu piyasa araştırması yapılmış uzman firmalardan maalesef davet edilmemiş. Bolu’da iki tane yerel firma davet edilmiş. Peki ihaleyi kim almış. Bir tane şahıs firması. Ne kadar ehil bir firma, eylemlerini araştırayım dedim. İnternetten bir seminer, eğitim yapmış mıdır diye araştırdım. 3 Ağustos 2021’de burada bir çay vakası gerçekleşti. Bu bizim ihaleyi alan şahıs firması internette AK Parti üyelerine, Tanju Özcan’ın çay fırlatma videosunu yüklemiş.  2 hafta sonra da acaba bu videoyu yüklediğinden midir, başka bir sebepten midir bilmiyorum, ihaleyi bu şahıs almış. Yani tek bir referansı var, tek bir videosu var internet üzerinde.  Tek bir video yüklemiş, 2 hafta sonra da Bolu Belediyesinin bütün verilerini bu kişiye emanet etmişiz” dedi.

AK Parti’li Oturak’ın ihaleye ilişkin iddialarına cevap veren Bolu Belediye Başkan Tanju Özcan şunları söyledi:

“İhaleyi kimin alacağını ben nereden bileyim? 200 bin liralık bir ihaleden bahsediyorsunuz. ‘Vay gazeteciler girmiş, o girmiş, bu girmiş. Vay kişisel verilerle ilgili ihaleyi Bolulu firma almış. Bolulara iş vermeye çalışırım ben zaten, kim olduğuna bakmaksızın. Ben geçmiş yıllara bakıyorum siz de belediyeden oldukça iş almışsınız. Allah bereket versin, bir şey demiyorum. Girmişsinizdir, almışsındır. Size o işler verilirken hangi usulle verilmiş onları hatırlıyor musun? İhalede usulsüzlük var diyorsan, bu ihaleye fesat karıştırılmış diyorsan git savcılığa şikayette bulun. Savcılığın yolunu gösteriyorum. Bak müfettişler orada, Ankara’da. Süleyman bey var, bakan. Telefonu var bende, vereyim ara.  Zaten bana sık sık müfettiş gönderiyor. Gelirken bir tane daha fazla geliverir ne olacak? O kadar basit benim açımdan. Çünkü abdestimden şüphem yok. Müfettişten korkmuyorum. Abdestinden şüphesi olan müfettişten, savcıdan korkar. “


%d blogcu bunu beğendi: