İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle 4 yıl 1 aya kadar hapis cezasıyla yargılandığı davanın son duruşması bugün görüldü. İmamoğlu sosyal medyadan destek çağrısı yaptı, Akşener’den jet yanıt geldi. Duruşmada karar açıklandı. İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ve siyasi yasak kararı verildi. İmamoğlu, kararın ardından Saraçhane’de halka seslendiği ilk açıklamasında “Bu sabahki umudum bir ise şu anki umudum bin” dedi.

Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine “ahmak” diyerek hakaret ettiği öne sürülen davanın son duruşması görüldü. Duruşmada İmamoğlu’nun avukatlarının ‘reddi hakim’ talebi yeniden reddedildi. Siyasi yasak isteminin yinelendiği duruşmaya gündüz verilen ara 16’da sona erdi. Duruşmanın yeniden başlamasının ardından 17.30’da nihai kararın açıklanması için 30 dakikalık bir ara daha verildi. Aranın ardından saat 18’e doğru İmamoğlu’na verilen hapis cezası kararı açıklandı. İmamoğlu hakkında 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ve siyasi yasak kararı verildi. İYİ Parti lideri Meral Akşener’le açıklamalarda bulunan İmamoğlu perşembe günü saat 16.00’da 6’lı masa liderleriyle Saraçhane’de olacaklarını duyurdu.

ekrem-imamoglunun-hakaret-davasi-bugun-gorulecek_5165_dhaphoto2

“YARIN ÇOĞALARAK DAHA FAZLA BİR ARADA OLACAĞIZ”

İmamoğlu kararın ardından Saraçhane’de toplanan kalabalığa seslendi. İmamoğlu’nun açıklamaları şöyle:

 • Hangi çılgın sizin millete ait herhangi bir sürecin önüne set kurabilirmiş? Hangi çılgın zincir vurabilirmiş? Hiç kimse, hiç kimse, hiç kimse vuramaz. Bu akşam biriz, birlikteyiz, yarın çoğalarak daha fazla bir arada olacağız. Şimdi birlik ve beraberliğimizin güzel bir anını bu akşam başlatıyoruz. Yarın çok daha büyüyecek. Genel başkanlarımız da olacak. Ama bu akşamın taçlanması için, size hitabı için İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i davet ediyorum.
fotograflar-meral-aksener-ve-imamoglu-ibb-binasi-onunde-toplananlara-hitap-etti_6697_dhaphoto1

AKŞENER: SÖZ VERİYORUM, BU ŞARKI BURADA BİTMEYECEK

İmamoğlu’yla birlikte kürsüye çıkan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise şunları söyledi:

 • Hey gidi Saraçhane, ne çektiniz? Bundan yıllar evvel, burada okuduğu bir şiirle mahkum olan bir büyükşehir belediye başkanı vardı. O büyükşehir belediye başkanı buradan sizlere seslenip İstanbulluya seslenip demişti ki “Bu şarkı burada bitmez.” Doğrudur, o şarkı orada bitmedi ama bugün Meral Akşener olarak söz veriyorum, bu şarkı da burada bitmeyecek. Bugün iktidarda yarından çok korkan bir irade var. İnsanlar korktuğu zaman ceza verir, zulüm yapar, haksızlık yapar. Onun için bugün Ekrem kardeşim, Ekrem başkan için verilen bu kararın arkasında bir büyük korku var.

“YARIN 6 GENEL BAŞKAN BURADA OLACAĞIZ”

 • Bugün bu kararı verenler siyah cüppelerini haksızlığa kılıf edenler. Siz Türk milletisiniz, sandıkta gereğini yapacaksınız. Dün benzer cezayı nasıl millet yırttıysa bugün verilen o cezayı da sandıkta, demokrasiyle yırtacaksınız.
 • 31 Mart’ı hatırlayın. Birinci turda haksızlık yaptılar, abidik gubidik yaptılar. Ne oldu? 805 bin fark attınız. Bugün burada bir irade var. Bu irade bir mahkeme kurdu. Başkana verilen cezanın karşılığı bir mahkeme kurdu. Asıl mahkeme Saraçhane’de kurulan mahkeme. O mahkemede aklandın kardeşim.
 • Yarın 6 genel başkan olarak burada olacağız ve bu haksızlığın karşısında duracağız.
fotograflar-meral-aksener-ve-imamoglu-ibb-binasi-onunde-toplananlara-hitap-etti_6697_dhaphoto7

“YARIN HALKIMIZI BURAYA DAVET EDECEĞİZ”

Akşener’in ardından mikrofonu tekrar alan İmamoğlu şöyle devam etti:

 • Biz hayatımızda aklımıza gelmeyecek şeyleri yaşıyoruz. Bu akşam saygıdeğer genel başkanımız bizimle beraber. Değerli genel başkanım sayın Kemal Kılıçdaroğlu beni aradı ve yarın 6’lı masanın liderleriyle birlikte yine İstanbulluların evinde bir arada olacağız. Zamanını sizinle paylaşacağım. Yarın halkımızı buraya davet edeceğiz. Birlikte konuşacağız, önümüze, aydınlık günlere birlikte bakacağız.
fotograflar-meral-aksener-ve-imamoglu-ibb-binasi-onunde-toplananlara-hitap-etti_6697_dhaphoto6

“SEÇİMİ ELİMİZDEN ALMAYA CESARET ETTİKLERİ GÜN BAŞLADI”

 • Bu dava Türkiye’nin düştüğü durumun özetidir. Keşke bu dava bir hukuk davası olsaydı, adalet önünde bir yargılanma süreci olsaydı. Aslında bu dava var olan süreçte bozuk düzen tarifleyeceğimiz bir düzenin davası. Aldıkları her karar kendi çıkarları için. Milletimizin yaşadığı zorluklar, yoksullaşması, eğitimden adalete birçok sorunun üstünü kapatmak için ortaya koydukları çirkin bir irade sürecinin sonucudur. Sudan sebeplerle dava üreterek hepimizi yaralayan bir süreçtir bugün yaşadığımız dava.
fotograflar-meral-aksener-ve-imamoglu-ibb-binasi-onunde-toplananlara-hitap-etti_6697_dhaphoto5
 • Bu bozuk düzen aslında 31 Mart gecesi AA üzerinden o verileri kapatıp seçimi elimizden almaya cesaret ettikleri gün başlamıştır. Hukuka, demokrasiye karşı asla ve asla mücadele edemeyecekler. İstanbul’da büyük bir irade ortaya koydunuz. 6 Mayıs’ta seçimi iptal ettiler, tokadı misli misli attınız. Ama doymadılar, doyamadılar.

“SANDIKTA PİŞMAN EDECEĞİZ”

 • Bu sabahki umudum bir ise şu anki umudum bin.
 • Başkentimiz Ankara’ya, İzmir’e, Hakkari’ye, Edirne’ye, Sinop’a, Adana’ya, Diyarbakır’a, bütün şehirlere sesleniyorum: Mahkum etmeye kalkanları sandıkta pişman edeceğiz. Onlar, bizi germek, kızdırmak, öfkelendirmek istiyorlar. Ama bizim ideallerimiz var. Bizim 2023 ideallerimiz var. İstanbul’da başaracağız, Türkiye’de de başaracağız.
fotograflar-meral-aksener-ve-imamoglu-ibb-binasi-onunde-toplananlara-hitap-etti_6697_dhaphoto3
 • Size bir şey okuyacağım: ‘Görüyoruz ki yargı gerçekten bağımsız değil. Yargının işleyişine siyasetin egemen olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Siyasi rakiplerimiz güç ve çıkar odakları seçim sandıklarında karşımızda duramayacaklarını iyiden iyiye anlamış olmalılar ki böyle bir yola başvurdular. Bu yol yanlıştır. Çünkü adalet gün gelecek, yargıyı siyasallaştıranlara da lazım olacaktır.’ Ne kadar doğru cümleler değil mi? Bu kararı aldıran zat, bu sözler senin değil mi?
 • Bizi yıldırmak isteyenlere söyleyeyim. Aradan 3,5 yıl geçmiş olabilir ama benim hâlâ gençliğim var. Umudumuz hâlâ yüksek. Ceketini çıkarıp kollarını sıvayacak Türk milleti var. Adalete susamış Türk milleti var.

İMAMOĞLU PROGRAMI DUYURDU

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Ekrem İmamoğlu, “Millet, iradesine liderleriyle sahip çıkıyor. Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın Akşener, Sayın Karamollaoğlu, Sayın Babacan, Sayın Davutoğlu ve Sayın Uysal’la buluşmak üzere sizleri yarın saat 16.00’da, Saraçhane’de, birliğe ve dayanışmaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

ekrem11

EKREM İMAMOĞLU’NA HAPİS CEZASI

Mahkemenin kararına göre İBB Başkanı İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildi.

SİYASİ YASAK KARARI VERİLDİ

Bu cezada herhangi bir indirim uygulamayan mahkeme İmamoğlu hakkında Türk Ceza Kanununun 53. maddesi gereğince siyasi yasak uyguladı.


%d blogcu bunu beğendi: