SON DAKİKA | Bakanlık'tan İBB hamlesi: Rapor Başsavcılığa teslim edildi! İmamoğlu'ndan sıcağı sıcağına ilk tepki 'Ok yaydan çıktı'

İçişleri Bakanlığı’ndan flaş bir İBB hamlesi geldi. Bakanlık tarafından hazırlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle (İBB) ilgili tevdi raporu savcılığa teslim edildi. Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan da yaşanan bu gelişmeyle ilgili sıcağı sıcağına dikkat çeken açıklamalar geldi. İmamoğlu, “Bu tür işlere başvurması nafile, ok yaydan çıkmıştır. Bu memlekette değişim olacaktır.” dedi. İşte son dakika gelişmesinin detayları…

İçişleri Bakanlığı’ndan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilgili flaş bir hamle gelirken İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da önemli bir açıklama yaptı. Alınan bilgiye göre, İçişleri Bakanlığının Mülkiye Başmüfettişliği tarafından İBB ile bağlı kuruluş ve iştiraklerinde işe alınan personelin işe girişine yönelik tevdi raporu hazırlandı.

“TEVDİ RAPORU TESLİM EDİLMİŞTİR”

Raporun, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı memur ve özel soruşturma bürosuna teslim edildiği bildirildi.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, “İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişliği tarafından İBB ile bağlı kuruluş ve iştiraklerinde işe alınan personelin işe girişine yönelik hazırlanan tevdi raporu Cumhuriyet Başsavcılığımızın memur ve özel soruşturma bürosuna teslim edilmiştir” denildi.

thumbs_b_c_42cde0af0bdcdbdd0787fd4238585697
"Öyle Kasımpaşalıyım demek kolay değil" diyerek Erdoğan'a seslendi

Öyle Kasımpaşalıyım demek kolay değil” diyerek Erdoğan’a seslendi

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile beraber açıklama yaptığı esnada raporun Başsavcılığa teslim edildiği haberini aldı ve konuyla ilgili açıklamada bulundu. İmamoğlu “Bu tür işlere başvurması nafile, ok yaydan çıkmıştır. Bu memlekette değişim olacaktır. Zamanı şimdi” şeklinde konuştu.

İmamoğlu’nun açıklamasından satır başları şöyle:

“Hukuktaki tarafının vahameti açısından bu altı çizilmesi gereken bir olay. Bu zaman dilimine dahil olduğunuzda hiçbirimiz herhalde bunun çok kolay, pamuklar içinde, çok renkli, çok romantik bir diyalogla geçeceğini tahmin ediyorum hayal etmemiştir. Bunun yüksek dozda mücadeleci, yüksek dozda kavgalı geçeceğini düşünmüştür.

İsim vermeyeceğim. Sonradan bakan olmuş, milletvekili olduğunda, eskiden de tanıştığım birisiyle, 2015 Haziran-Kasım arasında yaşananlar… Haziran ayında seçim olmuştu. Yeni milletvekilleri seçilmişti. O sırada tesadüf oldu. Beylikdüzü Belediye Başkanı’ydım. Ankara’dan dönüyordum. Uçakta yanıma o şahıs oturdu. Tebrik ettim.

Aynen şunu söyledim. Türkiye’nin önüne fırsat doğru. Böylesi yüksek oranlı koalisyon muazzam bir restorasyon dönemi, hukukun iyileştirilmesi dönemini yaşatabilir.

Ülkemizin farklı noktalarda da nasıl tutum aldıklarını da görüyoruz. Bu nerede? Demokraside, hukukta, devletin farklı kademelerinde, atanmış bakanlarında.

thumbs_b_c_4947a81e0ef6641006f53d052cb70302

“BİZİM İLİŞKİLERİMİZİ KONUŞAN AKIL KARARI KONUŞMUYOR”

Bu yargı kararına imza atan hakim-savcıların çocukları için de çalışacağız. Biz onların çocukları hukuksuzluklarla muhatap olmasın diye de kazanmak zorundayız.

Bu siyasi kararın karşısında sadece bizim ilişkilerimizi konuşmaya, konuşturmaya çalışan akıl, karar hakkında konuşmuyor.

“OK YAYDAN ÇIKTI”

Dün itibarıyla uydurma bir terör soruşturmasının savcılığa başvurma hali var. Birkaç gün önce malum bakan çıkıp ‘şöyle olursa görevden almam ama şu hallerde alırım’ dedi. Bu ne kibir, bu ne aymazlık? Bu dil ve bu akıl Gaziosmanpaşa’da gidip çay içecek kahvehane bulamayacak. Selam verecek adam bulamayacak. Ben milletimin vicdanını biliyorsam, o adalet yoksunu akıldan çıkan bu sözlerden sonra gelecek ile ilgili tarifim net. Ama ben hangi köye gitsem misafir olabileceğimi biliyorum. Bu tür işlere başvurması nafile, ok yaydan çıkmıştır. Bu memlekette değişim olacaktır. Zamanı şimdi.

“KOLTUKTAN GÜÇ ALAN DEĞİL, KOLTUĞA GÜÇ KATMAYA GELEN İNSANLARIZ”

Önünde hiçbir engel tanımayan milyonlarca insan var. Aldığını bu karara otomatik olarak yanlıştır diyen vicdanı yüksek bir millete sahibiz. Yüzde 10-12 seviyesinde hırsı aklının önünde insanlar olabilir. Ama biz milletimizin yüce duygularına inanıyoruz. Milletin adaletinde karşılık bulmayan karar bizim vicdanımızda da yok hükmündedir. Biz dünden fersah fersah daha güçlü, kararlıyız. Biz buraya geldiğimiz gün ceketimizi alıp çıkacak gibi görev yapıyoruz. Birileri gibi doldurup çıkacak gibi görev yapmıyoruz. Koltuktan güç alan insanlar değiliz, o koltuğa güç katmaya gelen insanlarız.

“7/24 ÇALIŞMANIN ZAMANI”

İnsanın kendi siyasi ailesi en büyük güç aldığı kaynağıdır. Sayın genel başkanımızın Ankara’da gösterdiği derin sıcaklığa teşekkür ediyorum. Saraçhane’de liderlerin katkı sunması beni çok mutlu etmiştir. Büyük bir mutabakatla, muhalefetin güçlü duruşuyla bu aklı tarihin derinliklerinde bırakıp güçlü bir geleceğe bakacağız. Dünden daha kabul gördüğümüzü unutmayın. Sahaya daha güçlü çıkın. Toplumun bir kısmı ne olduğunu bilmiyor olabilir.

Siyasetin önüne engel koyup engellemek istedikleri kişiler, gruplar var. 7/24 çalışmanın zamanı.”

ETİKETLER: canan kaftancıoğluCumhuriyet BaşsavcılığıEkrem İmamoğluİBBiÇiŞLERİ bAKANLIĞIİstanbul Büyükşehir BelediyeMülkiye BaşmüfettişliğiTEVDİ RAPORU


%d blogcu bunu beğendi: