Rumların döneminden kalma Kayaköy`ün 5 bin yıllık geçmişi var

“Hayalet köy” bölge ekonomisine can veriyor

Muğla’nın Fethiye ilçesinde 100 yıl önce terk edildiği için “hayalet köy” olarak da anılan ve kesin korunacak hassas alanlar arasında bulunan Kayaköy, ziyaretçilerden ilgi görüyor.

Geçen yıl ağırladığı 110 bin 604 misafirle Muğla`da en çok ziyaretçi ağırlayan ören yeri unvanına sahip Kayaköy`de yaklaşık 400 ev, 2 kilise ve şapeller bulunuyor.

100 yıl önce terk edilen “hayalet köy”deki tarihi yapılar, ziyaretçilerini adeta geçmişe yolculuğa çıkarıyor.

Ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle bölge halkının ekonomisinin canlanmasını da sağlayan Kayaköy, yaz aylarının yanı sıra kışın bölgede etkili olan sisle farklı güzelliğe bürünüyor.

5 bin yıllık geçmişi var

Bir tepenin yamacına kurulmuş, Rumların döneminden kalma Kayaköy`ün geçmişi, milattan önce 3000`lere kadar uzanıyor. Kurtuluş Savaşı sonrası 1923 yılındaki mübadele anlaşmasıyla terk edilen ve Türklerin yaşamaya başladığı köy, 1957`deki Fethiye depreminden etkilenmişti. Bölgedeki evlerin hasar görmesinin ardından köydeki yerleşik yaşam da sona ermişti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Kayaköy Ören Yeri olarak turizme kazandırılan köy, yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

5 bin yıllık geçmişi var

%d blogcu bunu beğendi: