Beşiktaş Belediyesi’ndeki rüşvet soruşturmasında, savcılığın iddianamesi mahkeme tarafından kabul edildi. İmar başvurularından alınan rüşvetlerin bir vakfa aktarıldığı öne sürülüyor. Eski Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın 154 yıla kadar hapsi isteniyor.

Beşiktaş Belediyesi’nde rüşvet soruşturmasına ilişkin savcılık 55 sayfalık iddianame hazırladı.

Suçlamaların odağında, Eski Belediye Başkanı Murat Hazinedar ve Yardımcısı Hüseyin Avni Sipahi var.

Hazinedar’ın belediyeyi kendi özel şirketi gibi yönettiği; Sipahi üzerinden imar başvurularından rüşvet aldığı iddia ediliyor.

Sipahi’nin imar onayı vermek için Beşiktaş Belediyesi Beltaş Vakfı’na bağış adı altında para yatırmayı şart koştuğu kaydediliyor.

Peki, vakfa aktarılan bu paralar ne oldu?

İddianamede paraların büyük bir kısmının Beltaş Vakfı Mütevelli Üyesi olan Belediye Başkanı ve başkan yardımcılarına “huzur hakkı” adı altında dağıtıldığı belirtildi. Bir anlamda, imar onayı karşılığı alınan rüşvet, vakfa bağış adı altında aklandı.

Eski Belediye Bakanı Hazinedar’ın, birçok suçtan 154 yıla kadar hapsi istendi. Yardımcısı Sipahi’ye ise 43,5 yıldan 96 yıla kadar, diğer sanıklara 4 yıl ile 62 yıl arasında değişen sürelerde hapis cezası verilmesi talep edildi.

fotograflar-besiktas-belediyesinde-rusvet-operasyonu_2272_dhaphoto2
  •  Beşiktaş Belediyesi’ne ekipler operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında 16 kişi gözaltına alındı. Eski belediye başkanı Murat Hazinedar hakkında ise gözaltı kararı olduğu ve arandığı öğrenildi. Öte yandan Beşiktaş Belediyesi’nden konuyla ilgili açıklama geldi. Açıklamada, ”Bu haberler 2014 ve 2018 yılları arasında başlatılan bir sürece ilişkin olup, belediyemizin mevcut yönetimi ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır” denildi.

Beşiktaş Belediyesine yönelik çıkar amaçlı suç örgütü kurma, rüşvet, irtikap suçlarına yürütülen soruşturma kapsamında, eski Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, eski başkan yardımcıları Hüseyin Avni Sipahi ve Rıfat Örnek ile zabıta müdürü Selçuk Bartınlı’nın da aralarında bulunduğu 17 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

thumbs_b_c_b6dd363c879e841c80dd767e79b1da8c

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler, müfettişlerin rutin denetimleri sırasında ortaya çıkardığı rüşvet ağı sonrası 6 ayrı soruşturma dosyası hazırlanan şüphelilerin yakalanması için İstanbul merkezli Çanakkale, Ankara ve Ordu’da belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

ESKİ BAŞKAN MURAT HAZİNEDAR ARANIYOR

Öte yandan gözaltına alınan şüphelilerin polisteki ifade işlemlerine başlanırken, adresinde bulunamayan eski Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın yakalanmasına yönelik çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Eski belediye başkanı Murat Hazinedar

Adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda doküman ele geçirilirken, aramaların sürdüğü öğrenildi.

BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ’NDEN AÇIKLAMA

Bununla birlikte Beşiktaş Belediyesi’ne ‘çıkar amaçlı örgüt kurma’, ‘rüşvet alma’, ‘irtikap’ gibi suçlardan operasyon düzenlenmesine ilişkin mevcut belediye yönetiminden açıklama geldi. Açıklamada, “Bugün çeşitli basın yayın organlarında “Beşiktaş Belediyesi’ne operasyon” başlıklı bazı haberler yer almaktadır. Bu haberler 2014 ve 2018 yılları arasında başlatılan bir sürece ilişkin olup, belediyemizin mevcut yönetimi ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır” denildi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamanın devamında ise “Belediyemiz tüm yöneticileri ve birimleri ile görevinin başındadır. Yasalara, mevzuata ve hukuka uygun bir şekilde Beşiktaş halkına hizmet sunmaya devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

besiktas-belediyesinden-rusvet-operasyonuna-iliskin-aciklama_1477_dhaphoto1

CHP’li Eski Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar Kastamonu’da yakalandı

Son dakika: Eski Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar Kastamonu'da yakalandı
  • Beşiktaş Belediyesi’ne ‘çıkar amaçlı örgüt kurma’, ‘rüşvet alma’, ‘irtikap’ gibi suçlardan operasyon düzenlenmişti. Beşiktaş Belediyesine yönelik soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen eski Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar Kastamonu’da yakalandı.

Beşiktaş Belesiyesi’ndeki rüşvet operasyonu kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen eski belediye başkanı Murat Hazinedar, Kastamonu Tosya’da yakalandı.

Beşiktaş Belediyesi’ne operasyon! Eski başkan Murat Hazinedar yakalandı ….

İSTANBUL’A GETİRİLECEK

Soruşturma 2016 yılında 2 müfettişin yaptığı incelemelerle başladı. Müfettişler belediyede yaptıkları incelemelerde verilmemesi gereken ruhsatların verildiğini fark edince araştırmaları derinleştirdi.

fvas

Beşiktaş Belediyesi’ne ‘çıkar amaçlı örgüt kurma’, ‘rüşvet alma’, ‘irtikap’ gibi suçlardan operasyon düzenlendi. Operasyonda eski belediye başkan yardımcıları Rıfat Örnek ile Hüseyin Avni Sipahi, mevcut zabıta müdürü Selçuk Bartınlı’nın da bulunduğu 16 şüpheli gözaltına alınmıştı. Hakkında gözaltı kararı verilen Murat Hazinedar ise Kastamonu Tosya’da yakalandı. Hazinedar’ın İstanbul’a getirileceği öğrenildi.

Yapılan incelemenin ardından da belediyede ‘rüşvet’ ağı olduğunu fark eden müfettişler, hazırladıkları raporları İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletti. Raporların ardından konuyla ilgili soruşturma başlatan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında Beşiktaş eski Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın da bulunduğu 17 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkardı.

İSTANBUL MERKEZLİ 3 İLDE OPERASYON

Kararla birlikte Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri şüphelilerin kaldıkları tespit edilen İstanbul merkez olmak üzere Ordu, Ankara ve Çanakkale’deki çok sayıda adrese bu sabah eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda Beşiktaş eski belediye başkan yardımcıları Rıfat Örnek ile Hüseyin Avni Sipahi, mevcut zabıta müdürü Selçuk Bartınlı ve halen görevde bulunan zabıta memurlarının da aralarında bulunduğu 16 şüpheli gözaltına alındı.

Hakkında yakalama kararı bulunan eski belediye başkanı Murat Hazinedar ise Kastamonu Tosya’da yakalandı.

MURAT HAZİNEDAR KİMDİR?

2014 yılında CHP’den Beşiktaş Belediye Başkanı seçilen Murat Hazinedar15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında, pasaportuna tahdit koyularak, yurt dışına çıkış yasağı getirildi. Hazinedar, 4 Ocak 2018 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nca görevden uzaklaştırıldı.

ETİKETLER: ali izzet oralavni sipahiBeşiktaş Belediyesiçetin kırışgilfetö murat hazinedarKEMAL KILIÇTAROĞLUmurat hazinedar haberlerimurat hazinedar videolarmurat hazinedaroğlu


%d blogcu bunu beğendi: