Savaşın bitiminden yaklaşık 41 yıl sonra Arjantin, oradaki Malvinas olarak adlandırılan adaların egemenliğini yeniden müzakere etmek istiyor. İngiltere Dışişleri Bakanı derhal tepki gösterdi.

Yeni Delhi  Arjantin, Falkland Adaları konusunda İngiltere ile ortak tutumunu geri çekti . Arjantin Dışişleri Bakanı Santiago Cafiero Perşembe günü Yeni Delhi’deki G20 dışişleri bakanları toplantısında İngiliz meslektaşı James Cleverly ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Güney Amerika ülkesinin sözde Foradori-Duncan Paktı’ndan çekildiğini duyurdu. Arjantin hükümeti, Falkland Adaları’nın egemenliği konusunda yeniden müzakere etmek istiyor ve bu nedenle New York’taki Birleşmiş Milletler genel merkezinde İngiliz temsilcilerle bir toplantı teklif ediyor.

Akıllıca derhal karşı çıktı: “Falkland Adaları İngiliz’dir” diye Twitter’da yazdı. Yerliler kendi geleceklerine karar verme hakkına sahiptir, ancak İngiliz Denizaşırı Bölgesi olarak kalmayı seçmişlerdir.

Sözde Foradori-Duncan Paktı, Falkland Adaları çevresinde gaz ve petrol üretiminin yanı sıra nakliye ve balıkçılığı düzenleyen 2016 tarihli ortak bir bildiridir. Mevcut Arjantin hükümetinin bakış açısından, önceki hükümet Büyük Britanya’yı barındırmak için çok ileri gitmişti.

Arjantin, Falkland Adaları’nın egemenliğini yeniden müzakere etmek istiyor

Falkland Adaları, 1833’ten beri İngiliz idaresi altındadır. 1982’de Arjantin adalara saldırdı. Arjantin silahlı kuvvetleri 72 gün süren savaşta bir dizi yenilgiye uğradıktan sonra her iki taraf da ateşkes imzaladı.Arjantin, orada Malvinas olarak adlandırılan adalar üzerinde hâlâ hak iddia ediyor.

BM Dekolonizasyon Komitesi, İngiltere ve Arjantin’i müzakere etmeye çağıran bir kararı kabul etti. 2013’te adalılar büyük bir çoğunlukla Büyük Britanya’da kalma yönünde oy kullandı. Adaların çevresinde petrol ve gaz yataklarının bulunmasının ardından çatışmalar yeniden şiddetlendi.

Vizyon Ege Tv

Cesur Medya Group İştirakidir
Gökhan Gülmez


%d blogcu bunu beğendi: