Sosyal medya sitesi olan Facebook ta Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği/ Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti Genel Başkanı Hidayet Oğuzhan Uygur Malezya İlişkileri Teşkilatı Kuruluşuna katıldığı paylaşımı yapmış.

Facebookta Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti Genel Başkanı Hidayet Oğuzhan ‘ın Malezyada Kurulan Teşkilata katılım için Türkiye Cumhuriyeti içişleri Bakanlığından ve Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığından İzin veya Yetki alarak/Almayarak katıldığı Türkiye’nin Gündemine oturdu.

Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti Genel Başkanı Hidayet Oğuzhan Şayet Türkiye Cumhuriyeti Yetkili makamlarından yazılı izin almadan katıldıysa İç İşleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı bu Toplantıya İzinsiz katılım olduysa ne yapacağı nasıl bir karar alacağı merak konusu oldu.

Hidayet Oğuzhan Facebook paylaşımı

Malezya’da Doğu Türkistan için Tarihi bir adım atıldı.

Bugün “Uygur Malezya İlişkileri Teşkilatı” nın açılışı’da resmen bir açılış ile duyuruldu.

Allah’a şükürler olsun Doğu Türkistan davasının hareket alanı gittikçe genişliyor. Malezya’nın Başkenti Kuala Lumpur’da Uygur-Malezya İlişkileri Teşkilatı (Uyghur Malaysia Relations Organization) UMRO’nun açılışını yaptık. Uzun zamandır Malezya Endonezya başta olmak üzere Güney Doğu Asya ve İslam dünyasında stratejik öneme sahip olan kardeş Malezya’da uzun vadeli çalışmaların temelini atmıştık. “Uygur Malezya İlişkileri Teşkilatı” Güney Doğu Asya bölgesinde Uygur (Doğu Türkistan) meselesi için bir üs olarak kurulan ilk teşkilattır.

Teşkilatımızın açılışına yerel STK’lar kanaat önderleri, akademisyen, medya temsilcileri, hükümet temsilcisi, millet vekilleri ve iktidar ve muhalefet olarak siyasi parti temsilcileri de iştirak etti.

Malezya kualalumpur’da Başbakanı Anvar İBRAHİM, Dışişleri Bakanı Zambry ABDULKADIR, Bakanlar, yabancı büyükelçi ve diplomatlar, düşünce kuruluşlarının yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen STK temsilcilerinin iştirakı ile Malezya Başkanlığı tarafından düzenlenen Uluslararası İslamofobya Forum’a katılarak Başkan Anvar İbrahim ve Dışişleri Bakanı Zambry Abdulakdir ile de görüştük. Elhamdulillah Forum’da Doğu Türkistan’da gündeme geldi.

Bugün Malezya Parlamentosunda yoğun bir Lobi çalışması yürüttük. Parlamentoda Uygur dostluk gurubu kurmak ve uzun vadede Malezyada yapacağımız kurumsal çalışmalarımızın ivme kazanması için iktidar ve muhalefet olmak üzere parlamenterler, eski ve yeni bakanlar ve önemli siyasi şahsiyet ve bürokratlarla ciddi ve samimi müzakereler bulunduk.

Malezya Eğitim Bakanı Fadhlina SİDEK ile görüştük. Eğitim Bakanına Doğu Türkistanın güncel vaziyeti anlatan raporu sunarak davamıza destek çakması ve Malezya Parlamentosunda kurulacak olan Uygur Dostluk Gurubuna destek vermelerini talep ettik. Samimi ve sıcak bir görüşme oldu.

Malezya Demokratik Haraket Partisi Shahrizan Johan’ Malezya Parlamentosunda Uygur Dostluk Gurubu kurulması hususunda müzakerelerde bulunduk.


%d blogcu bunu beğendi: