Paris’te sokaklara inen binlerce kişi emeklilik reformunu protesto etti.

Paris sokakları yeniden savaş alanına döndü

Fransa’da sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin çağrılarıyla sokaklara inen binlerce kişi emeklilik reformunu protesto etti. Olaylara müdahale etmeye çalışan polis ile göstericiler arasında sert çatışmalar yaşandı.

Fransa’da sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin çağrılarıyla sokaklara inen binlerce kişi emeklilik reformunu bir kez daha protesto etti.

Göstericiler sokakları ateşe verdi, güvenlik güçlerini ve polis araçlarını taş yağmuruna tuttu.

Bölgede yoğun önlem alan güvenlik güçleri de protestoculara göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Gösterilerde 120 kişi gözaltına alındı.

Sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin çağrısı üzerine Fransa Ulusal Meclis yakınındaki Invalides Meydanı`nda toplanan protestocular, İtalya Meydanı`na kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

`Defol Macron`, `Reform geri çekilene kadar greve devam edeceğiz`, `Hep birlikte kazanacağız`, `Emeklilik yaşının 60 olmasını istiyoruz` ve `Hükümetin dayatmalarına boyun eğmeyeceğiz` gibi sloganlar atan protestocular yürüyüşe beklenenin üzerinde katılım olması nedeniyle İtalya Meydanı`na iki farklı yoldan yürüdü.

Protestoculardan bazıları ise mevcut emeklilik yaşını da yüksek bularak 60`a düşürülmesini talep etti.

Polis, yaklaşık 650 bin ila 850 bin kişinin sokaklara çıkacağının tahmin edildiğini belirtirken, sendikalar ise katılım oranının daha yüksek olabileceğini öne sürüyor.


%d blogcu bunu beğendi: