fbpx

Hedef gemi, Albatros-S Kamikaze İDA tarafından batırıldı.

ASELSAN tarafından geliştirilen ve içerdiği patlayıcının su üzerinde yüksek hızla düşman hedeflerine çarparak patlatılmasını sağlayan kamikaze İDA Albatros için Mersin’de test atışı gerçekleştirildi.

Albatros Kamikaze İDA

Albatros Kamikaze İnsansız Deniz Aracı (İDA)’ndan oluşan 8 adetlik sürü, test atışı kapsamında denizdeki hedef gemiye saldırı gerçekleştirdi. Üzerinde Roketsan harp başlığının bulunduğu Albatros Kamikaze İDA sürüsünden bir Albatros-S, hedef gemiye çarparak patladı. Başarıyla tamamlanan test atışı sonucunda 69 metrelik hedef gemi dakikalar içinde sulara gömüldü.

“Dünyada ilk: İDA-İHA Müşterek Operasyonu”

Albatros-Kamikaze-İDA-2

Atışlı testte Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Bayraktar TB2 insansız hava aracı (İHA) da görev aldı. Uygulanan senaryo kapsamında Bayraktar TB2 tarafından tespit edilen hedefe, insansız deniz araçları yönlendirildi.

Böylelikle dünyada ilk defa İDA-İHA müşterek operasyonu ile İDA sürüsü kamikaze saldırı konsepti gösterilmiş oldu.

Mersin açıklarındaki test, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı’nda bulunan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ile ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol ve diğer yetkililer tarafından da anbean takip edildi.

Öte yandan çevreye zarar vermemek için test öncesinde hedef geminin yıkandığı, yakıt ve yağ gibi kirlilik içerecek unsurlardan arındırıldığı öğrenildi.

Kaynak : Savunma sanayiST

Bir Cevap Yazın

Cesur Haber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

%d