fbpx
  • ABD Büyükelçiliği’nin miting uyarısı tepki çekmişti! ABD Büyükelçisi Jeff Flake Dışişleri’ne çağrıldı… ‘Kabul edilemez’
  • ABD Büyükelçisi Jeff Flake, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan diplomatik kaynaklar, “Sanki önemli bir problem varmış gibi yansıtılması kabul edilemez” ifadesini kullandı. ABD Büyükelçiliği’nin CHP’nin dünkü Maltepe mitingiyle ilgili uyarısı tepki toplamıştı.

ABD’den CHP’nin dün Maltepe’de düzenlediği ‘Milletin Sesi’ mitingine gidilmemesi yönünde kendi vatandaşlarına çağrı gelmişti. Büyükelçilikten yapılan açıklamada “Öngörülemez olabileceği ve şiddete dönüşebileceği için gösterilerden ve protestolardan kaçının” denmişti. Bunun üzerine ABD Büyükelçisi Jeff Flake Dışişleri’ne çağrıldı.

thumbs_b_c_60e75cd96f09d5c907fcd5b4e0fac009
Jeff Flake

“KABUL EDİLEMEZ”

Dışişleri kaynaklarından alınan bilgiye göre; ABD Büyükelçiliği’nce dün İstanbul’da düzenlenen miting öncesinde yayımlanan gösteri uyarısından Türk makamlarının duyduğu rahatsızlık, bugün Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan ABD Büyükelçisi Jeff Flake’e iletildi. Flake’e, söz konusu gösteri uyarısında, bu tür mitinglerde emniyet birimleri tarafından alınan önlemler hakkında asılsız iddiaların yer aldığı belirtildi.

Büyükelçi’ye kolluk kuvvetlerince orantısız güç kullanımının ciddi bir sorun olduğu, ABD’de bu nedenle yaşanan olaylar ortadayken siyasi parti mitinglerinin Türk demokrasisinin köklü bir geleneğini oluşturduğu ve Türkiye’de bu konuda sanki önemli bir problem varmış izlenimi yaratılmasının kabul edilemez olduğu ifade edildi. Ayrıca, mitingin dün sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiği ve herhangi bir olayın yaşanmadığı vurgulandı.

Büyükelçi Flake’e, ABD makamlarınca kendi vatandaşlarına yönelik olarak bundan sonra yayımlanabilecek seyahat, gösteri uyarılarının gerçekler dikkate alınarak hazırlanmasının beklendiği iletildi. 

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ’NİN AÇIKLAMASI TEPKİ ÇEKMİŞTİ

ABD Büyükelçiliği dün Türkiye’deki vatandaşlarına Maltepe’deki mitingle ilgili yaptığı uyarıda şunları kaydetmişti:

“21 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Maltepe’de CHP’nin miting düzenlemesi planlanıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü önlem aldı. Geçmiş protestolarda tazyikli su, göz yaşartıcı gaz ve öldürücü olmayan mermiler kullanıldı. Bu mitingde de benzer önlemlerin alınması kuvvetle muhtemeldir. Öngörülemez olabileceği ve şiddete dönüşebileceği için gösterilerden ve protestolardan kaçının.”

Bir Cevap Yazın

Cesur Haber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

%d blogcu bunu beğendi: