fbpx

Türkiye’de faaliyet gösteren firma, hem hesapları alım satım işlemine kapatılan kullanıcıları hem de olaydan habersiz şirket çalışanlarını şoke etti. Humex’in sahibi Tank Kaiçe’in 20 milyon dolarla kaçtığı iddia edildi.

  • Whatsap Haber İhbar hattımızı arayan ve kendini Humex çalışanı olarak söyleyen kişi Halk İle ilişkiler müdürünün  Hakan M. olduğunu Googlada yaptığımız araştırmalarla  Halkla ilişkiler personeli plarak  çalışanın Türk Vatandaşı Neslihan Kaymaz olduğu bilgisine ulaşılmıştır.
  • Haberimizi okuyan Neslihan Kaymaz bizi telefonla arayarak Kendisinin Dolandırıcı şirket olan Humingbırd teknoloji şirketinin Halkla ilişkiler servisinde çalıştığını ifade etmiştir.

Binlerce kişiyi dolandıran,Dolandırıcı Humingbırd teknoloji yatırım şirketi olduğu iddia edilen Şirketin Serbest Muhasebeci Malimüşeviri ve Yeminli malimüşaviri Şirketin Resmi Kayıt ve kuyduatlarını tuttukları için ve Şirketin Banka hareketlerini Kanun ve yasalara göre Remi defterlere işledikleri için bu şirketten hiç şüphelenmediler mi ?Şirketin Maliye ye karşı beyannamelerini veren Resmi Malimüşavirleri Bu şirketin Banka hareketlerinden şüphelenip Masaka ve Devletin İlgili kurumlarına Şüpheli İşlem Bildiriminde bulundularmı ? Bulunmadılarsa eğer onlarda Görevlerini yerine getirilmediklerinden dolayı ve Kanunen ŞİB yani Şüpheli İşlem Bildiriminde bulunmadıkları için Suç işlemiş oluyorlar.

Müşteri hesaplarından kripto para alımı amacıyla yurt içi ve yurt dışı kripto para borsalarına ya da gerçek veya tüzel kişi hesaplarına müşteri profiline uymayacak sıklık ve tutarda para transferi yapılması.”

الصورة

“Kaynağı bilinmeyen veya şahsın mali profili ile uygun olmayan şekilde yapıldığından şüphelenilen kripto para satımı sonucunda müşteri hesaplarına transfer gelmesi.

Humex isimli bir kripto para alım satım platformunun kurucularının milyon dolarlık vurgun yaptığı iddia ediliyor. Hesapları çekim işlemlerine kapatılan mağdurlar ve çalışanlar konuyu doğrularken sırra kadem basan şirket kurucularına hala ulaşılamıyor. Peki Humex nedir?

HUMEX NEDİR?

Humex, kripto para borsası olarak piyasaya sürüldü. Platformun kurucusu Franko Çonk Enrikuez’dir. Humex’in CEO’su ise Çinli yönetici Tank Kaiçe’dir.Ancak Sosyal medya paylaşım sitesinde yorum yapan

Kısa süre önce Türkiye’de faaliyete geçen yabancı sermayeli HUMEX isimli kripto para borsası, yüksek kar marjı vadederek günden güne kullanıcı sayısını artırdı.

Humingbırd teknoloji yatırım şirketi olarak ülkemizde 2021 yılında faaliyete geçmiş bir kripto para borsasıdır. Yaklaşık yirmi milyon dolarlık bir yatırımla Türkiye’ye geldiklerini iddia etseler de ticaret sicilinden yüz bin Türk lirası kadar bir sermayeleri olduğu iddia ediliyor.

Yabancı sermayeli HUMEX Kripto Para borsasında hesap çekim işlemleri bir anda kapatıldı. Şirket kurucuları ve yöneticileri sırra kadem bastı. Platforma para yatıran kişiler ise hiçbir sosyal medya hesaplarından ulaşamıyor.

Şirketin kurucusu ve Franko Çonk Enrikuez ve CEO’su ise Çinli yönetici Tank Kaiçe’nin 20 milyon dolarla yurtdışına kaçtıkları öne sürülüyor. Çinli yöneticinin kendi ülkesinde dolandırıcılık suçundan hüküm giydiği ve bu nedenle Malezya vatandaşlığına geçtiği de iddialar arasında.

KRİPTO PARA BORSASI HUMEX NEDEN KAPANDI?

Merkezi kripto para borsaları kullanıcılarının varlıklarını belirli merkezi bir borsada tutuyor. Bu borsaların yatırımcılarının güvenini suistimal etmesi durumunda ise kullanıcılar varlıklarına bir daha erişemeyebiliyor. Yine Humex örneğinde olduğu gibi kullanıcılar varlıklarını borsadan çekemediklerini birçok sosyal mecradan duyurdu. Humex Twitter adresini kapatırken, Instagram hesabı üzerindeki son paylaşımda kullanıcılar hesaplarına erişemediklerini ve paralarını çekemediklerini belirtti. İşe alım sürecinde ise kişinin işe alınması için çevresinden birine 100 dolarlık yatırım yaptırması gerekiyor.

HUMEX NE VADEDİYORDU?

Humex’in sitesi üzerinden ufak bir araştırma yapıldığında, bir kripto borsasından ziyade bir ponzi şeması görülüyor. Kullanıcılara “Yüksek Frekanslı Algoritma” dedikleri bir bot olduğu göze çarpanlar arasında. Kullanıcılar paralarını yatırıyorlar ve bu bot bu paralar üzerinden alım satım yaparak kâr elde ediyor. Bu işlemden ise komisyon keserek kalanı kullanıcıya aktarıyor. Bu noktada sistemin Bitconnect ile neredeyse aynı olduğunu söyleyebiliriz.

20 MİLYON DOLAR DEDİLER AMA 100 BİN TL SERMAYELERİ ÇIKTI

Avukat Mehmet Tufak Koçak, “Humingbırd teknoloji yatırım şirketi ülkemizde 2021 yılında faaliyete geçmiş bir şirkettir. Yaklaşık yirmi milyon dolarlık bir yatırımla Türkiye’ye geldiklerini söyleseler de ticaret sicilinden anlıyoruz ki yüz bin Türk lirası kadar bir sermayeleri var” bilgilerini verdi.HUMEX isimli kripto para borsasında kullanıcıların hesapları bir anda çekim işlemine kapatıldı, platformun kurucuları ve yöneticileri ortadan kayboldu. Platformun kurucusu Franko Çonk Enrikuez‘in ve CEO’su Tank Kaiçe’nin 20 milyon dolarla yurtdışına kaçtıkları öne sürülüyor. Yatırımcılar ve çalışanlar suç duyurusunda bulundu.

Yabancı sermayeli HUMEX isimli Kripto Para borsasında hesap çekim işlemleri bir anda kapatıldı. Şirket kurucuları ve yöneticileri sırra kadem bastı. Mağdur yatırımcı, “Normalde akşamları karları çekebiliyorduk. Baktım akşam kar yatmış fakat çekme işlemini yapamıyorum. Parça parça olmakla birlikte 12 bin Dolar kadar yatırmıştık maalesef” dedi.

İSTANBULDA METROLARDA REKLAMLARI YAPILMIŞ !…

20 MİLYON DOLAR DEDİLER AMA 100 BİN TL SERMAYELERİ ÇIKTI

Avukat Mehmet Tufak Koçak, “Humingbırd teknoloji yatırım şirketi ülkemizde 2021 yılında faaliyete geçmiş bir şirkettir. Yaklaşık yirmi milyon dolarlık bir yatırımla Türkiye’ye geldiklerini söyleseler de ticaret sicilinden anlıyoruz ki yüz bin Türk lirası kadar bir sermayeleri var” bilgilerini verdi.

Asya merkezli Humex borsası ortalardan kayboldu

Çin’de faaliyetlerine başlayan Humex şirketi zamanla farklı ülkelere de hizmet verdi. Hizmet verdiği ülkeler arasında Türkiye’de yer alıyordu. Diğer dolandırıcılık vakalarında olduğu gibi insanların güvenini kazanan şirket, sonrasında büyük vurgun yaparak kaçtı.

PARA ÇEKİM İŞLEMİ BİR ANDA DURDURULDU, YÖNETİCİLER DE ORTADAN KAYBOLDU

Platformun kurucusu Franko Çonk Enrikuez‘in ve CEO’su Tank Kaiçe’nin 20 milyon dolarla yurtdışına kaçtıkları öne sürülüyor. Çinli yöneticinin kendi ülkesinde dolandırıcılık suçundan hüküm giydiği ve bu nedenle Malezya vatandaşlığına geçtiği de iddialar arasında.

Çalışanlar , “Öğlen molasından sonra şirkete döndük arkadaşlarımla birlikte bir gerginlik sezdik. Fakat hiç beklemediğimiz için hala daha olumlu düşünmeye devam ettik. Yaklaşık bir saat kadar bir süreç geçti ve ondan sonra artık gitmiş olabilecekleri durumunu düşünmeye başladık” diye konuştu.

Avukat Koçak, “İki bin, iki bin beş yüz kadar mağdur söz konu. Şirket çalışanlarıyla beraber iki bin altı yüz rakamına ulaşmış oluyoruz. Halihazırda eğer yatırımı devam eden varsa şu an para çekmeleri imkansız. Para çekimine kapalı sistem” dedi.

Mağdur yatırımcı, “Bir tanıdık vasıtasıyla duydum açıkçası. Duyduğumda da çok kar elde edebileceğimi düşündüm. Bunun üstüne de kredi çektim. Ev kredisine de girmiştik. Maalesef ki şu an ne bu krediyi ödeyebilecek durumdayım ne de çektiğim ev kredisini ödeyebilecek durumdayım” ifadelerine yer verdi.

Dolandırıcı Humingbırd teknoloji yatırım şirketi olduğu iddia edilen Şirketin Serbest Muhasebeci Malimüşeviri ve Yeminli malimüşaviri Şirketin Resmi Kayıt ve kuyduatlarını tuttukları için ve Şirketin Banka hareketlerini Kanun ve yasalara göre Remi defterlere işledikleri için bu şirketten hiç şüphelenmediler mi ?Şirketin Maliye ye karşı beyannamelerini veren Resmi Malimüşavirleri Bu şirketin Banka hareketlerinden şüphelenip Masaka ve Devletin İlgili kurumlarına Şüpheli İşlem Bildiriminde bulundularmı ? Bulunmadılarsa eğer onlarda Görevlerini yerine getirilmediklerinden dolayı ve Kanunen ŞİB yani Şüpheli İşlem Bildiriminde bulunmadıkları için Suç işlemiş oluyorlar.

SADECE YATIRIMCILAR DEĞİL, ŞİRKETİN 75 ÇALIŞANI DA MAĞDUR OLDU

Mağdur olduğunu İddia eden çalışanların SGK girişleri varmı ?Mağdur çalışanlar Maaşlarını Sistem üzerinden mi ? Yoksa SGK Girişleri olduğu için Bankalardanmı maaşlarını çekiyorlardı ? Yoksa onlarda bu saadet sisteminin bir parçası olarakmı Maaşlarını alıyorlardı ?

Mağdur çalışan İddası: “Bizler hiçbirimiz maaşımızı almadık. Hiçbir hakkımızı alamadık. Zaten maaş gününde gittiler. Hiçbir hakkımız yok şu an. Yani biz de aslında herkes kadar mağduruz” şeklinde konuştu.

Hem yatırımcıların hem de çalışanların şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı.

TWITER ÜZERİNDEN PAYLAŞILANLAR !…

Hannibal ama katil olmayan @hanniballl31

17- kredi çekip sisteme girenler aldıklarını sisteme yatiranlar yani herkesi para hırsı burumustu ama kolay para kazanma hırsı!!! Ve sorgulamadan cahilce inanıp sizleri de dolandırmaya çalıştılar siz de onlara güvendiniz sorgusuz sualsiz girdiniz+++++

Hannibal ama katil olmayan hanniballl31

Uygulama yöneticilere bu mesajımı atıp doğruluğu sorun!! Humexpro sadece googleplay strode vardı  iosta yoktu bunun nedeni ios uygulamayı özenle denetliyordu her uygulama geçmez yani bizim Turkcell yarışmasındaki uygulamamiz 47 kere iosta red yemişti 47 kereeeeeeee3++++

19- yani iosta olmayan hiç bir uygulamaya uzun vaadede güvenmeyin bunu unutmayın dostlar! Yani benim gibi siradan basit bir insanin gördüklerini siz yönetim ve eğitmenler neden görmediniz?? Açıklama yapın!! Bizde mağdurruz demeyin on planda siz vardınız!!!++++

Hannibal ama katil olmayan

20-Hani linkedinde hummingbhird şirketinde çalışıyoruz finans yok bilmem ingilizce terimler olarak övünç kaynağınız olan şirketi hemen neden sildiniz🙂 utaniyorsaniz bunun olacaklarını neden başta düşünmediniz? İnsanlarin parası yoktu size inanıp para kwzanmaya6 insanları da +++

21 – çevresindekileri de kazandırmaya çalıştılar olmayan şeyleri gittiği kalmadı 

onurları insanların onlara karşı güvenleri de gitti!!! Asla mağdur edebiyatı yapmayın aslaaa özür videosu çekin insanlara açıklama yapın!!!

Hannibal ama katil olmayan

@hanniballl31

22- mağdur olan arkadaşlar bildiklerimi paylaşmaya açığım ulkemin savcısı beni çağırsa seve seve ifademi vermeye hazırım2 gün önce şirket çalışanlarından biri bana olayı anlatınca bu kadar kısa sürede olacağını tahmin etmemiştim şaşırdım , sisteme girip baktığımda+++++

Hannibal ama katil olmayan

@hanniballl31

23- yaklaşık 150 200 aracın olduğunu gördüm bir kişinin sadece 200 bin doları içerde varmış dediklerine göre 3 yabancı Türkiye’ye geldi ve tüm Türkiye yasalarini ve insanları kandırdı ve paraları aldı gitti 🙂 sizde cidden buna inanıyor musunuz?+++

Hannibal ama katil olm

ayan

@hanniballl31

24- 3 yabancının ülkeden ayrılırken ki videosunu paylaşın eğer mağdur edildik diyorsaniz o 3 cinlinin havalanı kamera videoları alın paylaşın insanlara 3 kişi yaptığı gerçeğini inandırmaya kalkmayın bunun Türkiye ayağı olmadan yapamazlar!! Sisteme indiginiz gibi buna da inanmayın

Hannibal ama katil olmayan

@hanniballl31

25- Yöneticiler ve egitmenlerim Amerikan şirketi olduğunu dediğiniz sirketinizin hiç hir Amerikalı ceosu var mıydı gorustunuz mu 3 kişiye mi sadece onca şirket teslim edildi arkaplanıni siz görmeniz lazımdı çıkın açıklama yapın susmayın!!!!!!

Hannibal ama katil olmayan

@hanniballl31

26- Mr tag ceoydu o alıp kaçtı diyorsunuz havalanı görüntüsü bekliyoruz, 1.gala etkinliğinde neden o zaman mr tag ceo yardımcısı diye çağırıldı? Türkiye’de ceosu kimdi açıkla yapın sakin beni yalanlamayin ben kanitsiz konuşmam savcılar beni çağırsij seve seve paylaşırım.+++

Hannibal ama katil olmayan

@hanniballl31

27- size o zaman sordugumuz soruları şimdi sorsam basınız eğik dinlerken o zamaj neden inanarak cevap verdiniz anlatinjn susmayın mağdur edebiyatı yapmayın suça malesef sizde ortak oldunuz bu olayın peşini asla bırakmayacağım suçlular bulunana kadar.

Hannibal ama katil olmayan

@hanniballl31

29- sisteme bizi sozlesmrden sonra uygulamau kayıt yaptıkları için bende sisteme kayıt oldum kart bilgilerimin çalındığını düşünüyorum yani paramız çalınmasadw kimlik bilgilerimiz çalınmış olabilir..sabaha kadar yazabilirim ama herşey elimde kalıyor çok basit kandirildijiz…

Hannibal ama katil olmayan

@hanniballl31

30- Tamamen cahilliginiz ve para hirsijiz bunları size yaptı gidip 1 2 ay kendinizi sorgulayin neden insanlar bu kadar kolay sizi on plana atabildi? Bu rahatlığı nasıl verebildijiz sorgulayın çok basit kandirildijiz çok basit…..

31- şirkette asla bilgisayarimiz yoktu masalar tamamen boştu yani yarın kaçıp gitseler şirkette maddi zarar olmayacaktı masalar hariç:) yapan kişi zeki değilmiş ama ona rağmen çok basit dolandirildinizncok basit ahhhhh ahhhh… Üzülüyorum sadece

32- son olarak Maslak no;1 plazayi kim tuttu şirketi kim açtı ? Türkiye ceosu kimdi thorex i iyi arastirmissiniz ön planda 3 yabancının olmasını iyi düşünmüşsünuz, uygulama da soğuk cüzdan kimindi bunu sormadiniz mi? Paralar kimim hesabına yattı çıkın konuşun susmayinnnn

nnnnnn!!!

Hannibal ama katil olmayan

@hanniballl31

34- yöneticiler bana kızmış bizde mağdur olduk dedik hayır siz mağdur olmadınız mağdur ettiniz! Nasıl olurda gelecek insanların güvenliğini güvencesini sorgulamadan bu işe giriştiniz?paramı alırım gerisi umrumda değil dediniz umursamadiniz nasıl mağdur sizsiniz+++

35- yönetici olarak kullanicilarla muhatap olmak için girdyseniz işinizi doğru yapmadığınız için sizi kandırma adimiyla diğer insanlara geçtiler siz basit kandirilam azsijiz kendinize hakaret etmeyin eğitiminizi küçük düşürmeyin ben cahildim demeyin!!! İhmal ettiniz!!!

36- çalışanlara karşı yatırımcıları suç duyurusunda bulunulmuş , çalışanların suçu yoktur onlar tamamen suça sürüklenmiştir, şikayetçi olacaksaniz onları kandıran eğitim almadan eğitim vermeye çalışan yöneticilere dava açın onlarda kandirildi!!

37- daha düne kadar linkedinde açık olan şirketi kapattılar , dikkatimi çeken şeyler var yönetimde olup ama en başından beri asla şirketeli dijital platformlarda takip etmeyen sanki bagi yokmuş gibi davrananlar,Umarım yaniliyorumdur..

Hannibal ama katil olm

ayan

@hanniballl31

40-umarim yanilirim umarım düşündüm şeyler çıkmaz umarım olayı gün yüzüne çıkaran genç diye paylasilmam haberlere konu olmam, umarım ben hep sıradan kendi halimde yanılmış biri olarak hayatıma devam ederim…

Hannibal ama katil olmayan

@hanniballl31

1924 kişi görmüş mesaj vermek istediklerim sizde gördünüz biliyorum , doğru hamleler yapın sosyal medyayı neden kapattınız sisteme girip mağdur olanlara çağrı yapıp neden şikayetçi olmalarını istemediniz çıkın konuşun!!!

Hannibal ama katil olmayan

@hanniballl31

40- eğitim verenler size eğitim veren kişilere sorun onlara kim eğitim verdi? İlk eğitim verenler kimden eğitim aldı? Onlar kimdi çıkın konuşun..

41. İsmini vermek istemediğim egitmenim datalarin nerede tutuldugunu sorduğum da Amerika’da dediniz ama kimlik ve selfie onayı hemen karşı tarafta dediniz, kimlik onayı Türkiye de olduğunu, cüzdanın Amerika’da ve yazılımcıların Amerika’da olduğunu nasıl nerden biliyordunuz??++++

42- Amerika Amerika dediniz ama yokmu bir çalışanı ki yok! Yoksa neden Amerika diyordunuz görmediğiniz şeyleri neden insanlara anlattınız? Çıkın anlatın susmayin

HUMEX BORSA ŞİRKETİ DEĞİL SAADET ZİNCİRİDİR….

NFT’nin tabanını oluşturan, halka açık blok zinciri teknolojisinin çalışma prensibi nedir?

NFT'nin tabanını oluşturan, halka açık blok zinciri teknolojisinin çalışma prensibi nedir?

Blok zinciri, verileri tek bir merkezde değil milyonlarca farklı bilgisayarda depolayan, merkezi olmayan dağıtık bir veritabanı.

Blockchain teknolojisinde merkezi bir otorite yok, güvenlik çözümünü farklı bir yöntemle sağlıyor. Sisteme bağlı çok sayıda bilgisayara sahip  bir hackerın bile blok zincirini yanıltmasının önüne geçmek adına, böylesi bir saldırının maliyetinin, kazancından yüksek olacağı bir sistem geliştirildi. Yani hackleyecek kişi saldırıyı yaparken kazancından çok harcaması gerekiyor.

KRİPTO PARA ÖDÜLÜ

Blockchain teknolojisinde, zincire yeni bir blok eklerken yapılan işlemin maliyeti, üst düzey donanım ihtiyacı ve çok yüksek elektrik sarfiyatıyla bilinçli olarak yüksek tutuluyor. Yani sistemin bir parçası olmak, işin temel tasarımı gereği çok çok pahalı bir süreç.

Sisteme dahil olan ve bu işten gelir elde eden madenciler, maliyeti bir şekilde karşılamak zorunda. Masrafları karşılayacak merkezi bir otorite olmadığından, bu boşluk da kendi içinde bir ödül mekanizmasıyla, yani kripto parayla dolduruldu.

BLOK ZİNCİRİ SİSTEMİ “İNANANLARA” İHTİYAÇ DUYAN BİR TARİKAT YAPISINA DÖNÜŞÜYOR

Fakat donanım ve elektrik giderleri, ödül olarak kazanılan kripto varlıklar ile ödenemeyeceği için bunların gerçek paraya dönüştürülmesi gerekiyordu. Yani sistem dışından birilerinin bu kripto paraları gerçek para karşılığında satın alması gerekiyordu.

Bunları sistem dışında insanlara satmanın tek yolu da gelecekte bu kripto paraların değer kazanacağı yönündeki spekülasyonlar. İşte bu sebepten blok zincir sistemleri her daim yeni “inananlara” ihtiyaç duyan bir tarikat yapılanmasına dönüşüyor.

Merkeziyetsiz bir yapı olarak ortaya çıkmış olsa da blok zincirinin merkezileşmesi kaçınılmaz oldu.

Merkeziyetsiz bir yapı olarak ortaya çıkmış olsa da blok zincirinin merkezileşmesi kaçınılmaz oldu.

KRİPTO PARALARDA MERKEZİLEŞME SORUNU

Sistem teknik olarak merkeziyetsizlik fikriyle tasarlanmış olsa da ödüllendirme mekanizması(kripto paralar) yüzünden tekrar merkezileşmesi kaçınılmaz oldu. Daha geniş madencilik havuzları daha düşük masraflar, daha yüksek kâr demek. Hal böyle olunca da merkezileşme tesadüf değil kader oluyor.

Son 5 yılda Bitcoin madencilerinin %0,1’i, dünyada şimdiye kadar yapılan toplam işlemlerin %50’sini gerçekleştirmiş durumda. Yani belirgin bir derecede merkezileşme söz konusu.

Ethereum zincirinde de 3 büyük havuz, madenciliğin yarıdan fazlasını elinde tutuyor.

BTC kazanmak için blok zincirinde yeni bir blok eklemek adına kullanılan akıl almaz enerji miktarına bir örnek verelim. İki taraf arasındaki bir transfer, VISA üzerinden yapılırsa 1,5 WH enerji sarf ederken, BTC üzerinden ise 2.265.000 WH enerji sarf oluyor. Sistemin merkezileşmesine sebep olan,

Bu israftan kurtulmak için or  fakat bu yapıda madencilik ödülleri çok parası olana gidiyor, merkeziyetsizlik amacıyla çelişiyor. Ayrıca ETH’nin ortaya koyduğu PoS’in ciddi teknik problemleri mevcut bu yüzden geçiş hep “seneye” erteleniyor.

Özetle halka açık blok zincirler masraflı bir savunma mekanizmasına ihtiyaç duyar. Bu masraf bir kripto para ödül mekanizması gerektirir. Kriptoyu gerçek paraya çevirebilmek için de değerinin artacağı spekülasyonuna ihtiyaç vardır. Bu da sistemi bir spekülasyon makinesine çevirir.

Spekülasyondan para kazanmak için kripto piyasalara giren küçük oyuncular için de problem şu ki, bu regülasyonsuz sistemde büyük oyuncular istedikleri gibi manipülasyon yapıyor. Üstelik madencilik masraflarından dolayı sistem totalde para kaybediyor.

Veri güvenliği ve merkeziyetsizlik nasıl suistimal ediliyor?

Veri güvenliği ve merkeziyetsizlik nasıl suistimal ediliyor?

Oysa ki blok zincir değiştirilemez ve üzerinden veri silinemez. Silemediğiniz veri de size ait olamaz. Eski sevgiliniz sizin çıplak fotoğrafınızı blok zincire yüklerse bunu kimse silemez. Web3’te kişisel verilerin gizliliği ile ilgili ciddi problemler var. Web3.0 veri güvenliğiyle ilgili problemler için burayı tıklayınız.

Web3.0’DA ATTIĞINIZ HER ADIM PARALI OLACAK

Merkeziyetsizliğin pratikte var olmadığını zaten söylemiştik. Bahsetmekten kaçındıkları taraf ise şu; Web3.0 üzerinde her adımınız paralı olacak. Fotoğraf yükleme, tweet atma, beğeni, yorum her adımınızda kripto para ödemek zorunda kalacaksınız

Bir Web3 sosyal medya uygulamasının nasıl kullanılacağını merak ediyorsanız güzel bir simülasyon yapılmış, girip deneyebilirsiniz. Web3.0 simülasyonu için buraya tıklayınız. Gelelim asıl konumuz olan NFT üretimi ve satışına.

NFT ‘EŞSİZ ESER’ İDDİASININ ALTINI DOLDURACAK TEKNOLOJİDE DEĞİL

NFT’lerin Web3’te yoğun olarak kullanılacağı iddia ediliyor. NFT’ler ile ilgili en önemli iddia bir eserin eşsiz olduğunu ve orijinalinin size ait olduğunu kanıtlaması. Fakat NFT teknolojisi bu iddianın altını dolduracak kapasitede değil.

Evet, NFT’ler size aittir. Fakat bu tokenların altında yatan eserin size ait olduğunu göstermez. Blok zincirler token’ın altındaki eserin eşsiz ve benzersiz olduğuna dair teyit ve kontrol mekanizmasına sahip değildir.

Gerçek hayatta sanat eserlerinin fiyatlandırmasının sübjektifliği, sanatı kara para aklama konusunda bir araç haline getirdiğinden, kriptocular aynı motivasyondan hareketle dijital illüstrasyonları NFT’ye çevirmeyi gözüne kestirdi.

İllüstrasyon sanatçılarının yaşadığı ekonomik güçlükler ve dijitalde karşılaştıkları telif problemleri, bu topluluğu kriptocular için bir hedef haline getirdi. Kripto paralara kullanım alanı bahanesi bulmaya çalışanlar için dijital sanat biçilmiş kaftan vazifesi gördü.

NFT alıp satanlar; bir esere veya eserin sahiplik hakkına neden sahip olamazlar?

NFT alıp satanlar; bir esere veya eserin sahiplik hakkına neden sahip olamazlar?

Fakat NFT alıp satanlar, bir esere veya eserin telif haklarına sahip olmazlar. Maalesef aldıkları şey yalnızca bir internet linki. Alındığı esnada o linkte bir JPG olabilir ama söz konusu URL’in içeriği herhangi bir an değiştirilebilir.

Link kırılabilir, server kapanabilir veya domain sahibi oradaki eseri kaldırıp yerine pornografik bir fotoğraf da koyabilir. Bu durumda elinizde bir dick pick’le kalabilirsiniz ki oldukça sık yaşanan bir durum bu. Milyon dolarlık NFT’lerin kırılması ile ilgili kaynağa buradan ulaşabilirsiniz.

NEDEN ESER DEĞİL DE URL SATILIYOR?

Çünkü blok zincire 1MB dahi veri yüklemek çok çok pahalı. Bu yüzden eseri içinde bulunduran, yalnızca birkaç byte büyüklüğünde bir URL’i satmak daha hesaplı geliyor. NFT sorunu ile ilgili kaynak için buraya tıklayınız.

NFT’lerin sahiplik belirtecek bir mekanizması yok. NFT’nizi çalan bir hırsız, sistem için bir hırsız değil, NFT’nin yeni sahibi olarak görülür.

Sanatçının eseri, kendinden habersiz NFT yapılabilir.

https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?dnt=false&embedId=twitter-widget-1&features=eyJ0ZndfZXhwZXJpbWVudHNfY29va2llX2V4cGlyYXRpb24iOnsiYnVja2V0IjoxMjA5NjAwLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X3JlZnNyY19zZXNzaW9uIjp7ImJ1Y2tldCI6Im9mZiIsInZlcnNpb24iOm51bGx9LCJ0Zndfc2Vuc2l0aXZlX21lZGlhX2ludGVyc3RpdGlhbF8xMzk2MyI6eyJidWNrZXQiOiJpbnRlcnN0aXRpYWwiLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X3R3ZWV0X3Jlc3VsdF9taWdyYXRpb25fMTM5NzkiOnsiYnVja2V0IjoidHdlZXRfcmVzdWx0IiwidmVyc2lvbiI6bnVsbH19&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1466490140700778499&lang=tr&origin=https%3A%2F%2Fsosyalizer.com%2Fblockchain%2Fnft-den-parayi-bulma-rivayeti-gercek-mi—-blok-zincirinin-eksikleri-nedir—-web3-0-bahsedildigi-gibi-guvenli-bir-yer-mi&sessionId=937f7d94a73b0c7d00f983a00541318c2eccb927&siteScreenName=Sosyalizer-Sosyal%C4%B0%C3%A7erikPlatformu&theme=light&widgetsVersion=b45a03c79d4c1%3A1654150928467&width=550px

OpenSea üzerindeki NFT’lerin %80’i çalıntı çıktı.

Böyle bir açık kapının sonuçlarını da tahmin edebilirsiniz. OpenSea üzerindeki NFT’lerin %80’inin çalıntı, fake veya spam’den ibaret olduğu ortaya çıktı. NFT’lerin çalıntı olduğu ile ilgili kaynağa buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.Aynı eserin birden çok NFT’si de olabilir. Vaktiyle 500 bin dolara satılan bir NFT, daha sonra diğer kopyaları da piyasaya sürülünce bir anda değer kaybediyor ve dava konusu oluyor. Çalınan NFT’ye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Satın aldığınız NFT’nin çalıntı olmadığından emin olabilmek için yine güvenilir bir otoritenin teyidine ihtiyaç var.Ama altta yatan teknolojinin (halka açık bir blok zincirde tutulmasının) o NFT’nin orijinalliğini ve tekilliğini kanıtlamaya dair hiçbir etkisi yok.Bu durumda o kadar gaz parası ödeyip blok zincire NFT mintlemenin ne sanatçı ne de kolleksiyoner için hiçbir getirisi ve anlamı yok. NFT’lerin şu anki popülerliğinin sebebi getirdiği teknolojik çözümler değil, bu alandaki büyük aktörlerin yürüttüğü agresif pazarlama çalışmalarıdır.NFT EKOSİSTEMİNDE CİDDİ BİR WASH TRADING SORUNU VARWash trading kişinin kendi kukla hesapları üzerinden kendi işlerini satın alıp suni talep yaratmasına deniyor. LooksRare pazaryerindeki 9.5 milyar $’lık işlemin 8 milyar $’lık kısmı wash trading çıktı.  .2021 Mart ayında açık artırmayla 69 milyon $’a satılan Beeple isimli sanatçının eserini hatırlarsınız. Eserin alıcısı Sundaresan, bu açık artırmaya girmeden önce ,farklı Beeple eserlerinden oluşan bir kolajı 10 milyar tokena bölerek bu tokenları (B20 tokens) satışa çıkardı.Açık artırmada adım adım 69 milyon $’a çıkan eserinin yarattığı sansasyonla, Beeple eserlerine korkunç bir talep patlaması yarattı ve B20 token’ları, %6500’lük artışla 0,36 $’dan 24 $’a yükseldi. Tabi bu artışın sonunda Sundaresan elindeki B20 tokenlarını sattı.Bu satış işleminden sonra ise B20’lerin değeri 0,40$’a geriledi. Bu arada Beeple’ın da B20’lerin %2’sine sahip olduğunu da belirtelim. Yani hem Beeple hem de Sundaresan bu suni talep patlamasından devasa bir karla ayrılmayı başardı.Ve olan “Aman Beeple’dan geri kalmayalım” diye B20’leri 24$’dan alan “hype” mağdurlarına oluyor. Ki bu durum “pump and dump” tanımına tam olarak uyuyor.Bu sistem tam olarak: Gerçek bir kullanım alanı olmayan bir varlığı suni şekilde pahalandırıp başka bir “hevesli”ye itelemektir. Maalesef NFT’nin gerçek işlevi şuan için budur. Sistem yeni “inananlar”a ihtiyaç duyduğu için NFT, bir tarikat mantığıyla, komüniteler kurarak ilerliyor.Aslında sanatçıların çoğu bu sistemde para kaybediyor. NFT’lerin çoğu hiç satılamıyor, satılanların %75’i 15$’dan ucuza gidiyor. Eth ağında ödenen gaz paraları, pazaryerlerinin kesintileri, kripto exchangelerin kesintileri ile masrafınız 15$’ı geçiyor.Bu alanda o kadar çok dolandırıcılık var ki bu zincirde ben binde birini bile aktaramadım. Siz bu aldatmacalardan güncel olarak haberdar olmak isterseniz bizi takipte kalın.Kaynak:cetinuri ,Twitter

MASAK, kripto paralarda “şüpheli işlem” tanımını değiştirdi

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), kripto paralarda şüpheli işlemlerle alakalı tanımda değişikliğe gitti.

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), bankacılık sektörünü kapsayan Şüpheli İşlem Bildirim Rehberi’nin (ŞİB) 11 Eylül tarihinde yayınlanan son sürümünde, kripto paralarda şüpheli işlemlerle alakalı tanımda değişikliğe gitti.

Yeni tanımda şüpheli işlem kapsamı daraltıldı.

Daha önceki ŞİB Rehberi’nde bankacılık işlemlerine ilişkin şüpheli işlem tipleri arasında Müşteri hesaplarından bitcoin satan aracı kuruluşlara bitcoin alımına yönelik para transferi yapılması yer alıyordu.

Yukarıdaki tanım gereği, kripto para borsalarına Bitcoin almak üzere yapılan tüm transferler “şüpheli işlem” olarak değerlendiriliyordu.

Bu ifade tümden kaldırıldı ve şüpheli işlem tanımı aşağıdaki şekillerde değiştirildi:

Müşteri hesaplarından kripto para alımı amacıyla yurt içi ve yurt dışı kripto para borsalarına ya da gerçek veya tüzel kişi hesaplarına müşteri profiline uymayacak sıklık ve tutarda para transferi yapılması.”

“Kaynağı bilinmeyen veya şahsın mali profili ile uygun olmayan şekilde yapıldığından şüphelenilen kripto para satımı sonucunda müşteri hesaplarına transfer gelmesi.”

“MASAK katı bakış açısını farklılaştırıyor”

Bu yeni tanımlarla beraber MASAK’ın sadece kripto para alım satımının kendi başına şüpheli işlem olmadığını, müşteri profiline uymayan sıklık ve tutarda veya kaynağı bilinmeyen, kişinin mali profili ile uyumlu olmayan işlemlerin şüpheli sayılacağını belirttiğini aktardı. Aktolga, “MASAK kripto paralara ilişkin erken dönemdeki katı bakışı açısını farklılaştırarak kara paranın aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesi kapsamındaki ulusal ve uluslararası politikalarla uyumlu bir şekilde tanım yapmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

ETİKETLER: Asya merkezli Humex borsasıFranko Çonk EnrikuezHumex KriptoHumex nedirHumex TwitterHumex’in CEOHumingbırd teknolojikripto parakripto para borsasıMalezya vatandaşlıMehmet Tufak KoçakNESLİHAN KAYMAZTank Kaiçe

Bir Cevap Yazın

Cesur Haber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

%d