fbpx

Medyamıza ait olan Haber İhbar mailimize TOĞO merkezli dolandırıcılar tarafından sık sık dolandırıcılık ile ilgili mailler gelmektedir.Bu gün her gün olduğu gibi gelen maillerimize baktığımızda aşağıdaki mailin gönderildiğini gördük

GELEN MAİL:

( Dünya Bankası ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Ana Kuruluşu Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) ile işbirliği içinde, bu ofise, Covid 19 kurbanlarına ve yakınlarına yardımcı olmak için planlanmış COVID-19 Palyatif/yararını özenle dağıtması için yetki verdi. Virüsün neden olduğu ekonomik çöküşten etkilenen insanlar.

550.000,00$ (BeşYüz Elli Bin Dolar) tutarındaki yararlanacak 750 aday arasından seçildiğinizi bildirmekten büyük mutluluk duyarız. Dünya Bankası, Union Togolaise Bank ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile birlikte, dünya çapında 750 yararlanıcıya tüm ödenmemiş COVID-19 yardım fonlarını ödemeyi seçti.

550.000,00 ABD Doları tutarındaki COVID-19 ödeneğiniz, beş yüz elli bin ABD doları ödemeye hazır.Tazminat fonlarınızı nasıl talep edeceğiniz konusunda daha fazla ayrıntı için bizimle iletişime geçin.
bu e-postalar (kodjikokou09@gmail.com)
Saygılarımla,kodi kokou Birlik Togolaise Bankası )

YUKARIDA YAZILI OLDUĞU GİBİ VEYA BENZERİ MAİL GELİRSE SAKIN CİDDİYE ALMAYIN HİÇ BİR İŞLEM YAPMAYIN!…. KESİNLİKLE BANKA VE ÖZEL BİLGİLERİNİZİ PAYLAŞMAYIN AKSİ TAKDİRDE SİZLER DOLANDIRILMIŞ OLURSUNUZ.

Togo’dan Kaynaklanan Dolandırıcılık Girişimleri Hakkında;

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) Odamıza gönderilen yazıda; Kotonu Büyükelçiliğimizden alınan bir yazıya atfen, Togo menşeli birçok hayali firmanın ülkemizdeki şirket ve şahıslara yönelik dolandırıcılık girişimlerinde bulunduğu bildirilmektedir.

Yazıda, son zamanlarda genellikle Lome/Togo’da adres gösteren hayali firmaların ülkemizdeki şirketlere e-Posta göndererek, Lome’de yerleşik ECOWAS (Economic Community of Western African Countries) veya REDA Regional Economic Development Agency) gibi kuruluşların ihale kapsamında ihtiyaçlarına yönelik firmalarımızdan teklif almaya çalıştıklarının görüldüğü ifade edilmektedir.

Yazıda devamla, Şirketlerimizin dikkatine getirilmesinde yarar görülen hususlar aşağıdaki şekilde belirtilmektedir:

  • Togo’dan alınan herhangi bir teklife karşı temkinli olunması,
  • Yukarıda belirtildiği Şekilde mesajlar alındığında, bu tür mesajlara şüpheyle yaklaşılması,
  • Ticaret Yapılması Planlanan yerel firma ile bahsettiği ihalenin doğruluğundan emin olunmadıkça, yerel firmalara herhangi bir ödeme yapılmaması ve taahhüt altına girilmemesi,
  • Hayali ihaleler için avukatlık/danışmanlık veya bürokratik işlemler adı altında ücret talep edilen mesajlara itibar edilmemesi,
  • Ticaret Yapılması amaçlanan Togolu yerel firmaların varlığına veya ticari faaliyetlerine ilişkin tereddüt oluşması halinde, öncelikle Togo’ya akredite olan Büyüklüklerimizle temasa geçilmesi,
  • Yerel firmalardan alınan mesajların, dış temsilciliklerimizin resmi web sayfaları ve e-posta adreslerinden iletilip iletilmediğine dikkat edilmesi, gerektiği takdirde bu bilgilerin temsilciliklerimizden teyit edilmesi,
  • Yerel firmalarca iletilen e-posta ekinde kayıtlı pasaport ve kimlik suretleri veya firmaya ilişkin ticari sicil kaydı vb. belgelerin doğruluğu teyit edilmedikçe buna bağlı mesajların dikkate alınmaması.

Şirketlerimizin, yukarıda bahsi geçen hususlara ilişkin herhangi bir tereddüt yaşaması durumunda Kotonu Büyükelçiliği ile temasa geçebileceği bildirilmekte olup, konuyu bilgi ve değerlendirmenize sunarız.

Bir Cevap Yazın

Cesur Haber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

%d blogcu bunu beğendi: