fbpx

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya  İstanbul’da göç mobil noktaları kurulduğunu belirterek “İstanbul’u pilot bölge yaptık. 1 ayda göç noktalarında sorgulaması yapılan yabancılardan 21 bininin yasal kalış hakkı olmadığını tespit ettik” dedi.

  • Kaçak göçmenlerle ilgili çalışmaya yönelik soruyu da yanıtlayan Yerlikaya, bu konuyla ilgili çalışmaların gayet iyi gittiğini söyledi.
  • Göçmenlerin “düzenli” ve “düzensiz” olarak ikiye ayrıldığını ifade eden Yerlikaya, şunları kaydetti:“Yani ülkemizde kalışları yasal olan yabancılar ve yasal olmayan yabancılar. Ülkemizde halihazırda düzenli göçmen olarak 4 milyon 843 bin 594 yabancı bulunmaktadır.

Bunların 1 milyon 243 bin 423’ü ikamet izni alarak ülkemizde yasal bir şekilde yaşayan yabancılardan oluşmakta.

Bunun yanında 292 bin 289 uluslararası koruma statüsü sahibi yabancı bulunmakta.Yine ülkemizde geçici koruma kapsamında 3 milyon 307 bin 882 Suriyeli bulunuyor.

Ama diğerleri, yani düzensiz göçmenler, ya kaçak yollarla ülkemize gelmiş ya da vize alarak ülkemize girmiş ancak yasal kalış süresini ihlal edip vizesiz duruma düşmüş olanlardır.

İstanbul‘u pilot bölge yaptık, göç mobil noktaları kurduk. 1 aylık süre zarfında göç noktalarında sorgulaması yapılan yabancılardan 21 bininin yasal kalış hakkı olmadığını, yani düzensiz göçmen konumunda olduğunu tespit ettik.

Haklarında idari gözetim kararı alınan bu kişileri daha sonra kolluk birimlerimizin refakatinde geri gönderme merkezine alarak sınır dışı işlemlerini gerçekleştirdik.”

By Cesur Tv

Cesur Tv Gökhan Gülmez tarafından kurulmuştur.Cesur Tv belge bilgi Video olmadan haber yapmaz.

www.cesurtv.com sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

%d blogcu bunu beğendi: