fbpx

İstanbul Esenyurtta bulunan otelde da Çin’e Karşı Doğu Türkistan Milli Birlik Şurası ilk toplantısı yapıldı,toplantının yapılacağı yerlerin adresleri hakkında Basınla bilgi paylaşılmadığı gibi sadece kendilerine yakın olan kişilere sosyal medya paylaşım sayfalarında gizli olarak açtıkları paylaşımlarla kendi aralarında ilişkilerde buluşularak çeşitli mesajlar yayınladılar.Türk basınından gizli yapmaya kalktılar.

Çin Devletine Karşı yapılan Doğu Türkistan Milli Birlik Şurasında Yurt dışından Türkiye’ye gelen Erkin Alptekin isimli yaşlı şahıs kürsüde yaptığı konuşmada

Bana vazife verilmediyse de Ben reis İsa Dolgun beyisn size selamını hepinize burda ulaştırmak istiyorum,

Biraz önce Doğu türkistanın çin toprağı olmadığı yüzde yüz doğrudur,Biz bu meseleye zamanında benim başkanlık zamanında avukatlara havale etmiştik.

Şimdi Dolkun İsa beyefendi ve arkadaşları bunu dahada büyük avukatlarla görşerek halletmeye çalışıyorlar. Çünkü Doğu Türkistanın istilası Çinlilerin Çin toprağı demesi uluslar arası hukuka aykırıdır.

Neden 1644 yılında Mancurlar Doğu Türkistanı Mancurlar İstila ederler. 1911 yılında Mancur Hanedanlığını Milliyetçi Çin Devirir ve bağımsızlığını ilan eder. Ama Mancurlar tarafından istila edilen Doğu Türkistan üzerindeki hak iddiasını devam ettirmektedir bu uluslar arası hukuka aykırıdır.Bizim bunu hukuk yollarıyla,uluslar arası hukuk yollarıyla halletmemizde fayda vardır . . dedi.

Bir Cevap Yazın

Cesur Haber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

%d blogcu bunu beğendi: