fbpx

6. Doğu Türkistan Milli Birlik Şurası İstanbulda yapıldı,İstanbul’a Dünyanın çeşitli ülkelerden gelen Doğu Türkistan diaspora liderleri, Türk Siyasetçiler ve yabancı siyasiler, parlamenterler ve teşkilat temsilcilerinin katılımı ile düzenlenmekte olan 6. Doğu Türkistan Milli Birlik Şurası   istanbulda toplandı.

Doğu Türkistan Milli Birlik Şurası 23 Eylül sabah. Resmi açılış ile başlayıp -25 eylül öğlenden sonra sona erdi..

Toplantıya Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Ayhan Oğan’da katıldı.

Ayhan Oğan 6. Doğu Türkistan Milli Birlik Şurasında kürsüde yaptığı konuşmasında  “Doğu Türkistan hiçbir zaman Çin’in toprağı olmadı. Bundan sonra da olmayacak.” açıklamasını yaptı. Bu açıklamayı Cumhurbaşkanının Baş danışmanının yapması Dünyaya net bir mesaj olup Bu açıklamadan sonra gözler ÇİN Devletinin bu açıklamaya nasıl bir tepki vereceğine çevrildi.Bilindiği üzere Çin ve Türkiye’nin birlikte ortak yaptığı pek çok çalışmalar ve projeler  var.Cumhurbaşkanı baş danışmanının ve diğer konuşmacıların yaptıkları açıklamalardan sonra Türkiye Çin İlişkileri nasıl gelişir?

Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı olan Nazif Yılmaz’da Kürsüde yaptığı konuşmasında ; ‘’6.Milli Birlik Şurası’’ ve ‘’15.Doğu Türkistan Kardeşlik Buluşması’’ında Sn. Nezif Yılmaz Doğu Türkistan Davası’nın kendisi için öneminden ve anlamından bahsetti.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Millet Vekili olan Mustafa Kaya‘da 6.Milli Birlik Şurası’’ ve ‘’15.Doğu Türkistan Kardeşlik Buluşması’’ında yaptığı konuşmasında  ”Saadet Partisinin Doğu Türkistan Davasından Vaz geçmiyeceğini ” söyledi

Toplantıya katılan Yaniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı  Doğan Bekin “’Doğu Türkistan 6.Milli Birlik Şurası’’ ve ‘’15.Doğu Türkistan Kardeşlik Buluşması’’ında konuşma yaptı.

Doğan Bekin konuşmasında ” Türk İslam Kültürünün en eski mescitleri Doğu Türkistan Coğrafyasında bulunmaktadır.

Şu an bu mescitlerimiz yıkılıyor ve Kültürümüz yok ediliyor.Buna karşı hep beraber mücadele etmeliyiz” dedi.

Toplantıya katılan diğer isimde ‘’6. Milli Birlik Şurası’’ ve ‘’15. Doğu Türkistan Kardeşlik Buluşması’’ında  Ayyüce Türkeş Türkeş ailesi ve İYİ Parti adına desteklerini dile getirdi.

Şahsım adına şunu söyliyebilirim ki Her zaman Doğu Türkistan Davasına destek olacağız .” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı Ahmet Selim Köroğlu’da  toplantıda konuşma yaptı.

Ahmet Selim Köroğlu Konuşmasında; ”Kutsal Doğu Türkistan davasının ve tüm dünyadaki mazlumların hamisi Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türkiye Devletine güvenin.Bu Davaya ne ABD gözünden bakacağız nede yanlız bırakmıyacağız dedi.

‘’6. Milli Birlik Şurası’’ SWOT analizi çalıştayının 2.oturumu tamamlandı.Oturumda Doğu Türkistan Davasının Uluslararası Hukuk açısından mevcut durumu analiz edildi.

3 gün devam edecek olan Milli Birlik Şuranın Açılışına MEB Bakan Yardımcısı Nazif YILMAZ, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa DESTİCİ, Cumhurbaşkanı Baş danışmanları Ahmet Selim KÖROĞL ve Ayhan OGAN, MHP MYK üyesi Bülent MAŞAOĞLU, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa KAYA, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ay Yüce TÜRKEŞ TAŞ, Refah Parti Genel Başkan Yardımcısı , Bazı Siyasi parti il ve ilçe teşkilat başkanları, körfez , kafkas , Orta Asya, malezyadan ve, Dünyanın çeşitli ülkelerinden DoğuTürkistan Diasporası Liderleri, Parlamenterler ve Bir kaç tane Türk dünyası sivil toplum kuruluşları temsilcileri iştirak etti.

Doğu Türkistan 6. Milli Birlik Şura Toplantı adresleri Neden Basından Gizlendi ?

Toplantılarda en büyük dikkat çeken durum ise Söz konusu toplantı yerleri ve saatleri Gazetecilerde ve Basından gizli tutulduğu için Söz konusu toplantı Türk Basınında hiç bir Haber ajansında ve Televizyon kanallarında yer almadı.Bu konuda detaylı haberler yapılmadı.Basın ve Gazetecilerden gizlenen bu toplantıya Katılan Devletin Üst düzey temsilcileri tarafında eleştirilerek organizasyonu düzenleyenlerede kibarca tepkilerini göstererek Kürsüde konuşmasını yapan Baş danışman hadi her kes telefonlarından şu an canlı Heşteg yaparak paylaşımda bulunsun dedi.

Doğu Türkistan Milli Birlik Şurası 3. Gününde birinci ve son panel oturumunda Japonya, Orta Asya, Avrupa, ve körfezden gelen gelen katılımcılar ve Sivil Toplum kuruluşları temsilcileri müzakereci olarak konuşmalarını sundu. Ayrıca panel sonunda Uluslararası Doğu Türkistan STKlar Birliği sekreteryası Milli Birlik Şurasında yapılan çalıştay ve alınan kararlar ile ilgili özetli analizi sundu.

Bir Cevap Yazın

Cesur Haber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

%d blogcu bunu beğendi: