fbpx

İsrail-Filistin çatışmasında beşinci güne girildi. İsrail tarafında hayatını kaybedenlerin sayısı bin 200’ü aştı, hayatını kaybeden Filistinli sayısı 1100’e ulaştı. İsrail Ordusu, Lübnan ve Suriye’den roketli saldırı olduğunu duyurdu. ABD medyasının ‘Özel Kuvvetler hazır bekliyor’ iddiası gündemi sarsarken; Yemen’deki Husilerden “ABD, çatışmalara müdahil olursa İsrail’e karşı savaşa hazırız” açıklaması geldi. USS Gerald R. Ford uçak gemisi grubu ise bölgeye ulaştı.

ABD, savaş gemisini Akdeniz’e doğru yola çıkarırken; savaşın yayılmasından korkuluyor. Tüm dünya diken üstünde olanları takip ederken, İsrail Ordusu, Lübnan ve Suriye’den roketli saldırı olduğunu açıkladı. Öte yandan Gazze’ye yönelik kara harekatının her an başlayabileceği konuşulurken; İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, “Şimdi tam taarruza geçiyoruz.” diye konuştu. Gazze’de İslam Üniversitesi’nin vurulduğu anların görüntüleri paylaşıldı.

ABD UÇAK GEMİSİ GRUBU BÖLGEYE ULAŞTI

ABD Savunma Bakanı Austin, İsrail’e destek verdiklerini ifade ederek, “USS Gerald R. Ford uçak gemisi grubu Doğu Akdeniz’e varmıştır. Ayrıca ABD’nin bölgedeki savaş uçakları filosunu da genişlettik. ABD Savunma Bakanlığı gerektiğinde ilave askeri unsurları konuşlandırmaya hazırdır.” dedi.

ABD’nin İsrail’e askeri yardımının dün gönderilmeye başladığını aktaran Austin, bunlar arasında hayati önemdeki mühimmatın da yer aldığını, Demir Kubbe olarak bilinen hava savunma sistemi için takviyede bulunduklarını bildirdi.

ABD’li yayın organı The Messenger, ABD özel kuvvetlerinin İsrail’e yardım etmek için yakındaki bir Avrupa ülkesinde hazır bekletildiğini öne sürdü. The Messenger’ın iddiasına göre İsrail’e gidecek özel kuvvetler arasında daha önce rehine krizlerinde görev alan Delta Force ve SEAL Team Six yer alıyor.

thumbs_b_c_03a6fd0050af320509074d7bc98ff6ee

“ABD ÖZEL KUVVETLERİ ‘HAZIR’ BEKLİYOR” İDDİASI

The Messenger’a konuşan üst düzey iki ABD’li yetkili, özel kuvvetlerin İsrail’e gönderileceğine dair bir işaret olmadığını ancak birliklerin yakınlardaki bir Avrupa ülkesinde bekletildiğini söyledi.

Bir Cevap Yazın

Cesur Haber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

%d blogcu bunu beğendi: